Schab staropolski

0
43

Schab staropolski

Czterypięć-pięć0 dag schabu bez kości, trzy-pięć dag tłuszczu (oleju, margaryny lub smalcu), jeden duża cebula, ok. dwie-trzy dag suszonych śliwek, jeden łyżka miodu, spora szczypta majeranku, sól, pieprz

Mięso zrumienić na tłuszczu, wlać parę łyżek wody, dusić. Cebulę drobno posiekać, zeszklić na tłuszczu. Śliwki dokładnie umyć. Mniej więcej w połowie duszenia dodać śliwki i cebulę. Gdy mięso miękkie, wyjąć z rondla, sos przecedzić, pozostałość na sicie starannie przetrzeć (po usunięciu pestek śliwek), dodać ponownie do sosu. Sos osolić, doprawić pieprzem, dodać miód. Uduszony schab dobrze jest ostudzić i pokrajać na plastry, gdy jest zimny. Przed podaniem na stół mięso ponownie podgrzać w sosie. Podawać z ziemniakami z wody.

Polędwica wieprzowa po duńsku, cztery0 dag wieprzowej polędwicy, sól, jeden łyżeczka musztardy, jeden0-jedendwie suszonych moreli, osiem plasterków wędzonego boczku (bekonu), dwie łyżki oliwy (oleju) do smażenia

Polędwicę naciąć wzdłuż na głębokość jeden cm. Posolić z obu stron, wcięcie posmarować musztardą. Namoczone i osuszone morele bez pestek wcisnąć do wcięcia i spiąć wykałaczkami. Polędwicę owinąć plasterkami bekonu lub boczku. W miarę zawijania wyciągać wyka-łaczki. Tak przygotowane mięso smażyć dwie0-trzy0 minut na niezbyt ostrym ogniu.

Uwaga. Zamiast suszonych można też użyć świeżych moreli albo suszonych śliwek (węgierek). Podawać na zimno pokrojoną w plastry lub na gorąco z ziemniakami z wody.